Wnioskodawca: @hallmann
Procedura głosowania: Aby oddać głos należy w komentarzu pod niniejszym wnioskiem wpisać "za", "przeciw" lub "wstrzymuję się". Głosowanie trwa 3 dni.
Zgłaszam wniosek o zmianę artykułu 4 Ustawy o Funduszu Rozwojowym KBK na:
Namiestnik KBK może decydować o wykorzystaniu środków Funduszu Rozwojowego bez konieczności składania wniosku.
UZASADNIENIE: Fundusz Rozwojowy z założenia miał być kapitałem żelaznym. Stąd też pierwotne zapisy ustawy zawierały kilka ograniczeń. Jednym z nich była możliwość wypłaty tylko połowy środków, które były w funduszu w roku poprzednim (zapis ten został usunięty na początku roku). Drugim była możliwość wydatkowania przez namiestnika (bez konieczności składania wniosku) tylko odsetek. Było to logiczne, bo chodziło o to, by środki gromadzić a nie je wydawać. Opierało się to jednak na błędnym założeniu, że ekonomia Hive jest bardzo stabilna. Niestety nie jest. Obecnie w interesie KBK zamiast gromadzenia HBD jest jego systematyczna wymiana bez żadnych ograniczeń. Istotna jest również możliwość szybkiego reagowania na różne zmiany kursowe. Stąd też potrzeba zmiany art. 4.